Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Kulübünün organize ettiği 1. Ulaşım Günleri Çalıştayı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 15 Temmuz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Çalıştaya konuşmacı konukların yanı sıra Yalova Belediyesi Başkan Vekili Adil Ürekli Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öksüz, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Öztaş, Ulaştırma Mühendisliği Bölümünde görev yapan akademisyenler Ulaştırma Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve diğer davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Mühendisliği Kulübü Başkanı Mehmet Yazıcı Ulaştırma Mühendisliğinin tanımını yaparak lisans eğitimleri boyunca yapmış oldukları çalışmaları ve içinde bulundukları ulaşım projelerini anlattı. Çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulunan Yazıcı başta sektör temsilcileri olmak üzere çalıştaya katılanlara teşekkür etti.

Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan kurucusu oldukları Ulaştırma Mühendisliği Bölümünün Türkiye’nin ilk Ulaştırma Mühendisliği Bölümü olduğunun altını çizdi. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümünün bu yıl ilk mezunlarını vereceğini ifade eden Bozdoğan mezunların bölgemizin ve ülkemizin ulaşım sorunlarının çözülmesine önemli katkılar sunacaklarına inandıklarını söyledi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Öztaş’da konuşmasında Ulaştırma Mühendisliğinin düzenlediği bu programın Ulaştırma Mühendisliğinin tanıtımına önemli katkı sunacağını ifade ederek çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Yalova Belediyesi Başkan Vekili Adil Ürekli de konuşmasında bu yıl ilki düzenlenen Ulaşım Günleri çalıştayının başarılı geçmesi temennisinde bulunarak bu tür çalıştayların önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine inandıklarını ve Yalova Belediyesi olarak bu konuda Yalova Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından çalıştay oturumlarına geçildi. Çalıştayın “Akıllı Ulaşım, Akıllı Şehirler” temalı  birinci oturumunda Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Delice’nin moderatörlüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük sunumlarını gerçekleştirdiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen sunumunda İstanbul’un 2017 yılına dair ulaşım verileri hakkında bilgiler vererek yapılan çalışmaları anlattı. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri ( İSBAK)  A.Ş Genel Müdürü Muhammed Alyürük de İSBAK’ın faaliyetlerini anlattı.

Çalıştayın Ulaşım Sistemlerinin İşletimi ve Yönetimi temalı ikinci oturumunda da Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eray Can moderatörlüğünde  İETT Genel Müdürlüğü Otobüs İşletmeleri Daire Başkanı Ayhan Ayvaz ve  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanı Salih Kumbar toplu taşımada yaşanan yeni gelişmeler toplu ulaşımın geleceği ve kullanılan yeni teknolojiler  hakkında sunumlarını yaptılar.  

Ulaşım Alt yapılarının Yapım, Bakım ve Onarımı temalı üçüncü oturumda da Dr. Yalçın Eyigün’ün moderatörlüğünde İstanbul Büyükşehir Belediye Raylı Sistemler Daire Başkanı Turgay Gökdemir ve Kalyon İnşaat İcra Kurulu Üyesi Onat BİTİK alanlarıyla ilgili sunumlar yaparak katılımcıları bilgilendirdiler.  

Lojistik konulu son oturumda ise Prof. Dr. Metin Çancı moderatörlüğünde Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Genel Müdürü Cavit Uğur ve EKOL Lojistik Filo Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Değirmenci lojistik alanıyla ilgili yaşanan son gelişmeleri ve mesleki deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.  

Yalova Üniversitesi Mühendislik fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen 1. Ulaşım Günleri çalıştayı soru-cevap bölümü ve konuşmacılara plaket takdiminin ardından sona erdi.

Etiket: Bölümümüz 1. Ulaşım Günleri Çalıştayında Sektörün Öncülerini Bir Araya Getirdi